top of page

TOURNAMENTS

23-008
Porcupine
Start Date:
10/27/23
End Date:
10/29/23
Icebreaker
Divisions:
U11, U13, U15, U18
Categories:
A
23-014
Kirkland Lake
Start Date:
10/28/23
End Date:
10/28/23
KLMHA Gold Rush
Divisions:
U9
Categories:
H/L
23-064
Cochrane
Start Date:
10/28/23
End Date:
10/29/23
U9 Half Ice Jamboree
Divisions:
U9
Categories:
H/L
23-007
Nickel City
Start Date:
11/2/23
End Date:
11/5/23
Big Nickel
Divisions:
U12, U13, U14, U15, U16, U18
Categories:
AAA
23-004
Temiskaming Shores
Start Date:
11/10/23
End Date:
11/12/23
TSMHA Wilson Chev Challenge Cup
Divisions:
U11
Categories:
H/L
23-005
Temiskaming Shores
Start Date:
11/10/23
End Date:
11/12/23
TSMHA Wilson Chev Challenge Cup
Divisions:
U11
Categories:
A, B, C
23-039
Espanola
Start Date:
11/10/23
End Date:
11/12/23
Papertown Showdown
Divisions:
U11, U13
Categories:
H/L
23-015
Kirkland Lake
Start Date:
11/10/23
End Date:
11/12/23
KLMHA Gold Rush
Divisions:
U13, U15
Categories:
A
23-023
Soo Peewee
Start Date:
11/16/23
End Date:
11/19/23
Steel Blades House League
Divisions:
U10, U11, U13
Categories:
H/L
23-036
Rayside Balfour
Start Date:
11/16/23
End Date:
11/19/23
Tiger Tournament
Divisions:
U9, U11, U13, U15, U16, U18
Categories:
H/L
23-010
Sudbury
Start Date:
11/16/23
End Date:
11/19/23
Silver Stick "A"
Divisions:
U11, U13, U15, U16, U18
Categories:
A
23-024
Soo Peewee
Start Date:
11/16/23
End Date:
11/19/23
Steel Blades A
Divisions:
U10, U11, U13
Categories:
A
23-038
Mattawa
Start Date:
11/18/23
End Date:
11/19/23
Mattawa Rockets U13 HL Hockey Tournament
Divisions:
U13
Categories:
H/L
23-027
Sault Major
Start Date:
11/23/23
End Date:
11/26/23
Steel City
Divisions:
U15, U18
Categories:
A
23-028
Sault Major
Start Date:
11/23/23
End Date:
11/26/23
Steel City House League
Divisions:
U15, U18
Categories:
H/L
23-065
Cochrane
Start Date:
11/24/23
End Date:
11/26/23
U11 & U13 House Tournament
Divisions:
U11, U13
Categories:
H/L
23-069
Timmins
Start Date:
11/24/23
End Date:
11/26/23
North Stars Tournament
Divisions:
U13, U18
Categories:
H/L
23-043
North Bay
Start Date:
11/24/23
End Date:
11/26/23
Challenge Cup - FULL
Divisions:
U11, U13, U15, U18
Categories:
H/L
23-058
Valley East
Start Date:
11/24/23
End Date:
11/26/23
56th Annual VEMHA November House League Tournament
Divisions:
U13, U15, U16, U18
Categories:
H/L
23-046
East Nipissing
Start Date:
11/25/23
End Date:
11/26/23
U9 1/2 Ice Pre-Christmas Blast Tournament
Divisions:
U9
Categories:
H/L
23-011
Sudbury
Start Date:
11/30/23
End Date:
12/3/23
Silver Stick "AA"
Divisions:
U10, U11, U12, U13, U14, U15, U16, U18
Categories:
AA
23-016
Kirkland Lake
Start Date:
12/1/23
End Date:
12/3/23
KLMHA Gold Rush
Divisions:
U15, U18
Categories:
H/L
23-030
Powassan
Start Date:
12/1/23
End Date:
12/3/23
Black and Gold Hawkey House Tournament
Divisions:
U11, U13, U15, U18
Categories:
H/L
23-073
Coniston
Start Date:
12/1/23
End Date:
12/3/23
Coniston Junior Friendly Tournament
Divisions:
U9, U11
Categories:
H/L
23-057
Kapuskasing
Start Date:
12/1/23
End Date:
12/3/23
Blazing Stars
Divisions:
U9, U15
Categories:
H/L
23-062
Iroquois Falls
Start Date:
12/2/23
End Date:
12/2/23
U9 Jamboree
Divisions:
U9
Categories:
H/L
23-074
Coniston
Start Date:
12/2/23
End Date:
12/2/23
Coniston Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-070
Timmins
Start Date:
12/8/23
End Date:
12/10/23
North Stars Tournament
Divisions:
U11, U15
Categories:
H/L
23-042
Espanola
Start Date:
12/8/23
End Date:
12/10/23
FERDA
Divisions:
U15
Categories:
H/L
23-066
Cochrane
Start Date:
12/8/23
End Date:
12/10/23
U15 & U18 House Tournament
Divisions:
U15, U18
Categories:
H/L
23-047
East Nipissing
Start Date:
12/8/23
End Date:
12/10/23
2023 Pre Christmas Blast Rep Tournament
Divisions:
U11, U13, U15
Categories:
A, B, C
23-077
Kapuskasing
Start Date:
12/9/23
End Date:
12/9/23
TIMBITS JAMBOREE
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-063
Onaping Falls
Start Date:
12/10/23
End Date:
12/10/23
Onaping Falls Timbits IP/U7 Jamboree 2023
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-032
Walden
Start Date:
1/4/24
End Date:
1/7/24
ANDREW DESJARDINS NEW YEAR'S CLASSIC
Divisions:
U9, U11, U13, U15, U16, U18
Categories:
H/L
23-061
Iroquois Falls
Start Date:
1/6/24
End Date:
1/7/24
U7 Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-002
Temiskaming Shores
Start Date:
1/12/24
End Date:
1/14/24
TSMHA Kal Tire Challenge Cup
Divisions:
U13, U15
Categories:
H/L
23-048
East Nipissing
Start Date:
1/12/24
End Date:
1/14/24
2024 U18 Winter Blast Tournament
Divisions:
U18
Categories:
H/L
23-026
West Nipissing
Start Date:
1/12/24
End Date:
1/14/24
Wrightway Winter Blast
Divisions:
U11, U13
Categories:
H/L
23-003
Temiskaming Shores
Start Date:
1/12/24
End Date:
1/14/24
TSMHA Kal Tire Challenge Cup
Divisions:
U13
Categories:
A, B, C
23-055
Capreol
Start Date:
1/12/24
End Date:
1/14/24
Annual Hockey Tournament
Divisions:
U9, U10, U11, U12, U13, U14, U15, U16, U18
Categories:
H/L
23-040
Espanola
Start Date:
1/12/24
End Date:
1/13/24
Papertown Halftime
Divisions:
U9
Categories:
H/L
23-082
Sudbury
Start Date:
1/13/24
End Date:
1/13/24
U9 Jamboree
Divisions:
U9
Categories:
H/L
23-056
Capreol
Start Date:
1/13/24
End Date:
1/13/24
Capreol Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-053
Hearst
Start Date:
1/13/24
End Date:
1/13/24
Festival de U7 Lecours Lumber Co. Ltd U7 Festival
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-041
Espanola
Start Date:
1/14/24
End Date:
1/14/24
Papertown Halftime Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-018
Kirkland Lake
Start Date:
1/14/24
End Date:
1/14/24
KLMHA Gold Rush U7
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-034
Nickel Centre
Start Date:
1/19/24
End Date:
1/21/24
Winter Blast
Divisions:
U9, U11, U13, U15, U16, U18
Categories:
H/L
23-013
Englehart
Start Date:
1/19/24
End Date:
1/21/24
2nd Annual Fred Burrows Memorial U9/U11 Tournament
Divisions:
U9, U11
Categories:
H/L
23-078
Powassan
Start Date:
1/20/24
End Date:
1/21/24
Jamboree
Divisions:
U9
Categories:
H/L
23-049
East Nipissing
Start Date:
1/20/24
End Date:
1/20/24
2024 U7 Funfest Initiation Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-009
Porcupine
Start Date:
1/25/24
End Date:
1/28/24
Winter Classic - FULL
Divisions:
U9, U11, U13, U15, U18
Categories:
H/L
23-081
Hornepayne
Start Date:
1/27/24
End Date:
1/27/24
Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-021
Soo Peewee
Start Date:
2/1/24
End Date:
2/4/24
Extravaganza House League
Divisions:
U9, U10, U11, U13, U15, U18
Categories:
H/L
23-022
Soo Peewee
Start Date:
2/1/24
End Date:
2/4/24
Extravaganza A
Divisions:
U9, U10, U11, U13, U15, U18
Categories:
A
23-075
Coniston
Start Date:
2/2/24
End Date:
2/4/24
Coniston Senior Friendly Tournament
Divisions:
U13, U15, U18
Categories:
H/L
23-071
Timmins
Start Date:
2/2/24
End Date:
2/4/24
North Stars Tournament
Divisions:
U7, U9
Categories:
H/L
23-059
Valley East
Start Date:
2/2/24
End Date:
2/4/24
56th Annual VEMHA February House League Tournament
Divisions:
U9, U11
Categories:
H/L
23-068
Cochrane
Start Date:
2/2/24
End Date:
2/4/24
U11 & U13 Rep Tournament
Divisions:
U11, U13
Categories:
B
23-033
West Nipissing
Start Date:
2/2/24
End Date:
2/4/24
The Showcase
Divisions:
U15, U18
Categories:
H/L
23-031
Powassan
Start Date:
2/2/24
End Date:
2/4/24
Black and Gold Hawkey Rep Tournament
Divisions:
U11, U13, U15, U18
Categories:
A, B, C
23-079
Valley East
Start Date:
2/3/24
End Date:
2/3/24
Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-054
Hearst
Start Date:
2/8/24
End Date:
2/11/24
1ier SUPER TOURNOI ANNUEL ASTERIX & OBELIX
Divisions:
U9, U11, U13, U15, U18
Categories:
H/L
23-029
Verner
Start Date:
2/9/24
End Date:
2/11/24
Verner Bulls Cup Challenge
Divisions:
U9, U11
Categories:
H/L
23-072
Englehart
Start Date:
2/10/24
End Date:
2/10/24
U7 Brownlee Equipment Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-001
Temiskaming Shores
Start Date:
2/16/24
End Date:
2/18/24
TSMHA Pioneer Diesel Challenge Cup
Divisions:
U9
Categories:
H/L
23-060
Sudbury
Start Date:
2/23/24
End Date:
2/25/24
Houseleague Classic
Divisions:
U9, U11, U13, U15, U16, U18
Categories:
H/L
23-037
Rayside Balfour
Start Date:
2/24/24
End Date:
2/24/24
Tiger Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-080
Wawa
Start Date:
2/24/24
End Date:
2/24/24
U7 Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-020
Walden
Start Date:
3/3/24
End Date:
3/3/24
Tim Hortons Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-006
Temiskaming Shores
Start Date:
3/3/24
End Date:
3/3/24
TSMHA U7 Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-035
Nickel Centre
Start Date:
3/3/24
End Date:
3/3/24
Jeanette Hancock Memorial Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-050
East Nipissing
Start Date:
3/8/24
End Date:
3/10/24
2024 Kurtis Schoen Wind-Up Tournament-U9 and U11
Divisions:
U9, U11
Categories:
H/L
23-076
Kapuskasing
Start Date:
3/8/24
End Date:
3/10/24
Caisse Alliance Tournament
Divisions:
U11, U13
Categories:
H/L
23-017
Kirkland Lake
Start Date:
3/8/24
End Date:
3/10/24
KLMHA Gold Rush
Divisions:
U13
Categories:
H/L
23-067
Cochrane
Start Date:
3/9/24
End Date:
3/9/24
U7 Jamboree
Divisions:
U7
Categories:
H/L
23-044
Valley East
Start Date:
3/22/24
End Date:
3/24/24
Valley East Renegades Tournament
Divisions:
U9, U11, U13, U15, U18
Categories:
H/L
23-051
East Nipissing
Start Date:
3/22/24
End Date:
3/24/24
2024 Kurtis Schoen Wind-Up Tournament-U13 and U15
Divisions:
U13, U15
Categories:
H/L
23-045
Valley East
Start Date:
3/22/24
End Date:
3/24/24
Renegades Rep Tournament - Cancelled
Divisions:
U11, U13, U15
Categories:
A
23-052
Copper Cliff
Start Date:
4/4/24
End Date:
4/7/24
Ken Creasey Tournament
Divisions:
U9, U11, U13, U15, U16, U18
Categories:
H/L
bottom of page